Çamlık Mah. 409 Sok. Didim/AYDIN
+90 (256) 813 11 61 - 0507 215 1771
info@zeynuraparts.com
Rezervasyon yap
DİDİM VE LEROS MERSİN’DE 1.ULUSLARARASI KARDEŞ ŞEHİRLER TURİZM ZİRVESİNDE
DİDİM VE LEROS MERSİN’DE 1.ULUSLARARASI KARDEŞ ŞEHİRLER TURİZM ZİRVESİNDE

DİDİM VE LEROS MERSİN’DE 1.ULUSLARARASI KARDEŞ ŞEHİRLER TURİZM ZİRVESİNDE

 

 

Dünya Turizm sektörünün önde gelen isimleri, 13-14 Kasım tarihleri arasında Mersin’de gerçekleştirilen 1. Uluslararası Kardeş Şehirler Turizm Zirvesi’nin gala yemeğinde buluştu. Gala yemeğine Didim Belediye Başkanı Ahmet Deniz Atabay, Leros Belediye Başkanı Michalis Kolias ve Didim Ticaret Odası Strateji Geliştirme Komisyonu Başkanı Hikmet Atilla da katıldı.

Mersin Büyükşehir Belediyesi’nin koordinesinde, Mersin Ticaret ve Sanayi Odası (MTSO) ile Mersin Turizm Platformu’nun işbirliğiyle Erdemli Kargıpınarı’ndaki Wonasis Aqua Resort otelde gerçekleştirilen galaya Mersin Valisi Özdemir Çakacak, Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Burhanettin Kocamaz, Kırım Tatar Halk Meclisi Eski Başkanı Mustafa Abdulcemil Kırımoğlu, Mersin Milletvekilleri Hüseyin Çamak ve Baki Şimşek, Litvanya Büyükelçisi Audrius Brüzga, Avrupa-Türkiye Turizm Konseyi Başkanı Hüseyin Baraner, Federal Almanya Berlin Eski Bakanı Klaus Wowereit, sivil toplum örgütü temsilcileri, belediye başkanları, birçok ülkeden turizm birliği temsilcileri ve 4 kıtadaki 25 ülkeden 200 kişi katıldı. Didim ve Leros heyetinden ise Didim Belediye Başkanı Deniz Atabay, Leros Belediye Başkanı Michalis Kolias, Leros Belediyesi Meclis Başkanı Nektarios Billis, Didim Ticaret Odası Strateji Geliştirme Komisyonu Başkanı Hikmet Atilla, Leros Belediye Meclisi üyeleri Nikolas Karpatakis ile Vassilis Merampeliotis ve Didim Belediye Meclisi üyesi Sinan Ceyhan katıldı.

KOCAMAZ: “TÜM DÜNYA’YI MERSİN’E DAVET EDİYORUZ”

Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Burhanettin Kocamaz, gala yemeğinde yaptığı açılış konuşmasında, “Farklı dil, kültür ve inançtan olsak da birlik ve kardeşlik için yalnızca sevgi ve saygıya ihtiyacımız olduğunu biliyoruz” dedi. Mersin’de sergilenen bu renkli tablo ile bunun başarıldığını tüm dünyaya gösterdiklerini belirten Başkan Kocamaz, gerçekleştirdikleri bu zirve ile kardeşliği pekiştirecek, yeni kardeşliklere yol açabilecek, geleceğe dair önemli hedefleri birlikte konuşarak, daha yakından tanışma ve değerlendirme imkanını yakaladıklarına değindi. Kocamaz sözlerini şöyle sürdürdü: “Bu gün dünyayı Mersin’de ağırlamaktan mutluluk duyuyoruz. Bu zirve dünyada bu güne kadar hiç düşünülmemiş, önemli bir toplantıdır. Bu işin fikir babalarına ve icracılarına gösterdikleri emek ve çabadan dolayı teşekkür ediyoruz. Bölgemizde, özellikle de Suriye’de yaşanan hadiseler, katılımcı sayısını etkilese de, bu zirve her şeye rağmen tüm dünyada bir başlangıçtır. İnşallah bundan sonra da Mersin’in önderliğinde başlayan bu Kardeş Şehirler Zirvesi daha da gelişerek, tüm dünya ülkeleri tarafından kabul görür. Bu zirvelerin, turizmin daha da ötesinde dünya barışına katkı sağlamasını ümit ediyor, buradan tüm dünyayı Mersin’e davet ediyoruz.”

VALİ ÇAKACAK: “MERSİN’DEN TÜM DÜNYA’YA KARDEŞLİK VE BARIŞIN YAYILMASINI İSTİYORUZ”

Mersin Valisi Özdemir Çakacak ise dünyada, özellikle de çevrelerindeki savaşların, kargaşaların, sosyal problemlerin yaşandığı bir zamanda kardeş şehirlerin buluşmasının önemine dikkat çekerek, “Bu vesileyle Mersin’den tüm dünyaya kardeşlik ve barışın yayılmasını istiyoruz. Bu zirve, bu anlamda çok özel bir etkinliktir. Bu yıl birincisi düzenlenen prestijli zirvenin başlamasını sağlayan, başta Büyükşehir Belediye başkanımıza, Ticaret ve Sanayi Odası başkanımıza ve emeği geçen herkese çok teşekkür ediyoruz” diye konuştu.

 

Mersin Büyükşehir Belediyesi Kent Orkestrası’nın sahne aldığı gecede Litvanya’nın Klapedia Belediye Başkanı Vytautas Grubliauskasve ve Kırgızistan’dan gelen basın mensubu Kıyal Sabırakunova’nın müzik performansı da beğeni topladı. www.mavididim.com.tr

Cevap Yaz